Asset Publisher
Osada Rodrysin
Myśliwych zapraszamy do Dworku Rodrysin, dawnej, zabytkowej siedziby nadleśnictwa Poddębice.
Dworek położony jest przy trasie Poddębice – Uniejów, na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny, tuż pod lasem. Posiada 4 dwuosobowe pokoje z łazienką, salę telewizyjną i ogólnodostępną kuchnię. Goście mogą korzystać z zadaszonych stołów dla ok. 100 biesiadników oraz miejsca na ognisko.
Celem rezerwacji noclegów należy złożyć pismo, zadzwonić lub wysłać e-mail do nadleśnictwa i potwierdzić je zadatkiem. W celu zasięgnięcia informacji o wolnych terminach należy dzwonić do biura nadleśnictwa pod numer (43) 678 29 75.
Okoliczne atrakcje:
W odległości ok. 3 km w stronę Uniejowa, na wprost parkingu leśnego Zakrzew, znajduje się rezerwat przyrody ,,Napoleonów", utworzony celem zachowania siedliska tzw. świetlistej dąbrowy. Świetlistej, czyli światłolubnej (ciepłolubnej), w której dużo światła dociera do dna lasu. Dzięki temu powstają siedliska o znacznym bogactwie roślin, dochodzącym do 150 gatunków. W omawianym rezerwacie stwierdzono 136 gatunków roślin zielnych i 8 gat. mszaków. Z roślin objętych ochroną ścisłą występuje tu lilia złotogłów i naparstnica zwyczajna. Na terenie rezerwatu występuje wiele gatunków roślin rzadko występujących jak: dąbrówka kosmata, dziurawiec skąpolistny, dzwonek brzoskwiniolistny, gorysz siny, jaskier wielokwiatowy, koniczyna dwukłosowa oraz turzyca pagórkowa.
Sam parking również stanowi atrakcję w okolicy. Wybudowany w ramach projektu Aktywne Udostępnianie Lasu wyposażony został w stoły i wiaty oraz w ścieżkę zdrowia. Na bazie parkingu wytyczono w lesie ścieżkę biegową o dwóch wariantach przebiegu, 4 i 6 km długości.
Zespół pałacowo–parkowy w Poddębicach. Pałac zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków renesansu w tej części Polski. Jego budowę rozpoczął w 1610 roku dziedzic Poddębic, wojewoda rawski Zygmunt Grudziński. Całe założenie, ze względu na bogactwo ozdób i rozwiązań architektonicznych, nawiązuje swym stylem do małopolskich dworów renesansowych i porównuje się do willi włoskich tego samego okresu. Pałac został gruntownie wyremontowany i w 2015 roku oddany do użytku. Całość otacza założenie parkowe o powierzchni 3,6 ha z XIX w. W parku, w byłym kościele ewangelickim znajduje się Pijalnia Wód Geotermalnych z pobliskiego źródła oraz Ogród Zmysłów, plac zabaw dla dzieci i dorosłych. W Poddębicach funkcjonuje również odkryty basen podgrzewany wodami geotermalnymi.
W pobliskim Borysewie znajduje się prywatne Zoo Safari. Spośród 85 gatunków zwierząt zobaczyć tutaj można białego tygrysa oraz rodzinę białych lwów.
W oddalonym o 13 km Uniejowie znajduje się kompleks basenowo – termalny, XIV-sto wieczny zamek arcybiskupów gnieźnieńskich oraz kasztel rycerski położonych w XIX-sto wiecznym założeniu parkowym.
Niebieski szlak im. Marii Konopnickiej długości 16 km, biegnie z Poddębic do wsi Kłódno poprzez zespół pałacowo – parkowy w Poddębicach, lasy uroczyska Napoleonów oraz, najważniejszy obiekt na trasie, izbę muzealną Marii Konopnickiej w Bronowie.
Turysta konny także znajdzie coś dla siebie. Obrzeżami kompleksu leśnego Napoleonów biegnie największy szlak naszego rejonu. Wojewódzki Szlak Konny łączy kompleksy leśne i stadniny położone w województwie łódzkim.